Kompleksowa oferta ochrony danych osobowych w poz i aos w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty kodowane ..... Firmy - kontakty informacja dostępna w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Prawo kodowane ..... Grypa szczepionka już w sprzedaży druk zamówienia dostępny w części kodowanej serwisu FPZ ...... Wynagrodzenie pracowników wykonujących zawody medyczne informacja dostępna w części kodowanej serwisu FPZ w dziale prawo
Bezpieczne wakacyjne wyjazdy
Biuro Federacji PZ, 2017-06-19 17:28:30

- Jeśli dziecko ma jakiś problem zdrowotny: jest na coś uczulone czy cierpi na przewlekle schorzenie, wysyłając je na wakacje pamiętajmy nie tylko o lekach, ale i o odpowiedniej informacji dla tymczasowych opiekunów - apelują do rodziców lekarze rodzinni.

Wakacje to okres intensywnego przemieszczania się, co wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale czasem i nieprzewidzianymi kłopotami. Nagła choroba może się zdarzyć wszędzie. Wysyłając dziecko na zorganizowany wypoczynek rodzice wypełniają w karcie kolonijnej rubryki na temat problemów zdrowotnych swojej pociechy. Jednak dzieci jeżdżą nie tylko na obozy czy kolonie, równie często spędzają lato u rodziny, która staje się opiekunem dziecka na czas pobytu.
- Latem w praktykach lekarza rodzinnego mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, gdy ciocia lub babcia przyprowadzają chore dziecko, ale nie potrafią podać żadnych istotnych dla lekarza informacji na temat jego zdrowia. - mówi Anna Osowska, lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego. - Warto o to zadbać zawczasu, a nie dopiero wtedy, gdy pojawi się zachorowanie. Rodzice powinni poinformować tymczasowych opiekunów o problemach zdrowotnych dziecka, przyjmowanych lekach, uczuleniach.
Anna Osowska podkreśla również, że podczas przygotowań do wyjazdu nie wszyscy rodzice pamiętają o zaopatrzeniu w leki, które dziecko przyjmuje przewlekle. Leki się kończą i zaczyna się gorączkowe poszukiwanie pomocy w obawie o pogorszenie się stanu zdrowia małego urlopowicza. Przy braku dokumentacji ordynacja leków jest znacznie utrudniona. Aby tego uniknąć, należy przygotować dziecko do wyjazdu i zaopatrzyć je w niezbędne medykamenty na czas wyjazdu wraz z informacją o dawkowaniu preparatów.

W sytuacji, gdy przewlekle chore dziecko ma spędzić dłuższy czas pod opieką innych osób, warto też zadbać o stronę formalną. Jak radzi NFZ, rodzic dziecka powinien na piśmie złożyć w tej sprawie oświadczenie, wskazując imiennie osobę sprawującą nad dzieckiem opiekę. Oświadczenie będzie podstawą do podejmowania decyzji dotyczących udzielania dziecku świadczeń medycznych.
ZWIĄZKI      LINKI      REKLAMA      KONTAKT