09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon 09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon 09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Profilaktyka nowotworów głowy i szyi w gabinetach lekarzy rodzinnych
Biuro Federacji PZ, 2020-01-31 12:51:47

Ponad 1200 przebadanych i przeszło 4 tysiące wyedukowanych pacjentów - to bilans programu profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, prowadzonego w gabinetach lekarzy rodzinnych na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego. Projekt był realizowany od 1 października 2017 r. do 31 grudnia 2019 r., a koordynował go Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.
Lekarze rodzinni biorący udział w projekcie realizowanym wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu wyedukowali 4070 pacjentów.
– Natomiast 1240 osób skorzystało z porad laryngologicznych i zostało przebadanych nasofiberoskopem. Tym samym wskaźnik został zrealizowany ponad wymaganą liczbę – mówi Agata Grajek, koordynatorka projektu, dziękując lekarzom uczestniczącym w projekcie za mobilizację i chęć do działania, a także zachęcając kolejnych lekarzy do udziału.

Badania profilaktyczne w kierunku nowotworów głowy i szyi są niezwykle istotne, ponieważ w Polsce aż 60 procent chorych zgłasza się do lekarza w trzecim lub czwartym stadium zaawansowania choroby. Objawami, które powinny budzić czujność pacjenta i lekarza oraz skłonić do diagnostyki w kierunku wspomnianych nowotworów są: przewlekła chrypka, ból gardła, problemy z połykaniem, trudności w oddychaniu czy niedrożność nosa, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie i nie są związane z infekcją bakteryjną lub wirusową. Zaniepokoić powinny też pieczenie i zaburzenia ruchomości języka, owrzodzenie jamy ustnej, ranki, białawe lub czerwonawe naloty na języku i błonach śluzowych jamy ustnej, krwisty lub krwisto-ropny wyciek z nosa czy guz na szyi.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT