Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty. Procedury w pigułce - Szczepienia Covid-19 w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty.
Gdzie są miejsca izolacji dla podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2?
Federacja PZ, 2020-03-25 23:11:22

Zgodnie z algorytmem postępowania w sytuacji podejrzenia COVID-19, rozesłanym przez Ministerstwo Zdrowia do podmiotów leczniczych w całym kraju, w razie wystąpienia u pacjenta określonych objawów klinicznych konieczne jest skierowanie go do miejsca izolacji, w którym oczekuje na wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Problem w tym, że nie wszędzie lekarze wiedzą, dokąd kierować takich pacjentów.

Warmińsko-Mazurski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie zwrócił się do wojewody warmińsko-mazurskiego o pilne zapoznanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z planem zabezpieczenia województwa na czas epidemii, a co za tym idzie wskazanie miejsc izolacji, do których należy kierować osoby podejrzewane o zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

„Uważam, że zapewnienie miejsc izolacji wyłącznie w miastach powiatowych nie uchroni przed rozprzestrzenianiem się zakażenia” - napisała prezes związku Anna Osowska. Zapytała także wojewodę, czy lekarze i personel pomocniczy POZ objęty zostanie „krótką ścieżką” w sytuacji podejrzenia kontaktu z osobami potencjalnie zarażonymi lub zarażonymi. Nie wiadomo, jaka procedura obowiązuje w województwie, ponieważ inspektoraty sanepidu w poszczególnych powiatach stosują różne zasady.

Prezes WMZLP zaapelowała ponadto do wojewody o zabezpieczenie POZ w środki ochrony osobistej.

„Nasz Związek dokłada wszelkich starań w pozyskiwaniu tychże, ale zapasy własne przychodni są na wyczerpaniu, co w obliczu narastającej liczby zachorowań i transmisji poziomej koronawirusa zwiększa ryzyko wyłączenia placówek POZ z możliwości udzielania świadczeń - czytamy w piśmie. - Członkowie naszego Związku zaangażowali się w akcję pozyskiwania maseczek dla pacjentów, którzy osobiście zgłaszają się do przychodni. Prywatne osoby szyją maseczki, deklarują chęć dostarczania ich do przychodni. Nie jest to jednak działanie na dużą skalę, raczej lokalne, dotyczące powiatu iławskiego i bartoszyckiego”.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT