09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon 09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon 09.09.2020 KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZASAD POSTĘPOWANIA w związku z podejrzeniem COVID-19 w części kodowanej serwisu FPZ TELEPORADY w POZ!!! podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów - lekarz zbiera bardzo dokładny wywiad przez telefon
Nie wysyłaj dziadków po zakupy
Biuro Federacji PZ, 2020-03-26 10:47:42

Wprowadzone w związku z epidemią ograniczenia w poruszaniu się w Polsce nie dotyczą ważnych życiowych powodów, w tym zakupów. Jakich zasad należy przestrzegać podczas zakupów, by w jak największym stopniu chronić się przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2?
-Zacznijmy od tego, kto w rodzinie powinien się tym zająć - mówi lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. - Bez względu na obciążenie innymi obowiązkami, zakupy w czasie epidemii muszą robić osoby młode i zdrowe. Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej zakażeniem koronawirusem są bowiem ludzie starsi i schorowani, trzeba zatem ich chronić. Jeśli mieszkają samotnie, dostarczeniem potrzebnych artykułów powinni się zająć wnukowie lub dzieci. Nawykiem powinno się stać robienie zakupów pojedynczo: wycieczki rodzinne między półkami zostawmy na inny czas.

Młodzi w czasie wizyt w sklepach także muszą szczególnie uważać. Jak?

1.Idź do sklepu tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Przejrzyj dokładnie lodówkę i zastanów się, czy rzeczywiście musisz akurat dziś dokupić ulubiony ser lub wędlinę, uzupełnić zapas mydła, itp. Skoncentruj się artykułach pierwszej potrzeby. To nie jest dobry czas, by oglądać kafelki lub wanny, nawet jeśli sklepy budowlane są czynne.
2.Przed wyjściem po zakupy przemyśl zawczasu, czego potrzebujesz. Zrób sobie listę. Ograniczysz w ten sposób czas spędzony w sklepie do minimum.
3.Weź rękawiczki jednorazowe, ewentualnie środek do odkażania rąk.
4.Wybieraj sklepy, w których spotkasz najmniej ludzi. Jeśli jest kolejka, poczekaj na zewnątrz. W sytuacjach, gdy nie masz możliwości korzystania z małych sklepików (np. w twojej okolicy są tylko sieciowe sklepy samoobsługowe), zachowuj bezpieczną odległość od innych. Według zaleceń jest to 1,5 m.
5.Zwróć uwagę, czy w twoim sklepie dostępne są foliowe rękawiczki przy ladach np. z pieczywem.
6.Załóż rękawiczki jednorazowe. Nie przebieraj towarów, nie dotykaj wielu produktów, najpierw obejrzyj, a potem wybierz od razu ten właściwy.
7.Płać kartą, zachowując w miarę możliwości bezpieczną odległość od kasjera. Wiele sklepów wprowadziło środki bezpieczeństwa, sprzedawcy są oddzieleni od klientów specjalnymi szybami, niektórzy noszą maski, przyłbice. Nie zwalnia to klienta od ostrożności.
8.Jeśli nie miałeś rękawiczek, po wyjściu ze sklepu skorzystaj z preparatu do odkażania.
9.Rękawiczki możesz ściągnąć przed wejściem do domu lub tuż po wejściu do niego. Trzeba to zrobić umiejętnie, tak by po zdjęciu znalazły się na lewej stronie i od razu wyrzucić.
10.Dokładnie umyć ręce gorącą wodą i mydłem, według powszechnie znanych zaleceń.
11.Rozpakuj zakupy, te produkty, które da się umyć (np. owoce, jajka), umyj.
12.Ponownie umyj ręce.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT